GUIDE TD431 LRF
Original price was: €1.499,001.449,00 €Current price is: €1.449,00.
VAT included Free Shipping
- sensor with 384 × 288 pixels
- NETD: ≤ 35 mK and 12 μm pitch
- 640×400 – AMOLED display
- field of view 13,1 m (100 m)
- removable battery (10 hours runtime)
Not available
The GUIDE TD431 LRF – Your companion for field and forest
Innovation of the 2nd generation – As the first device of the 2nd TD device generation, the Guide TD431 LRF significant improvements such as a new 640 × 480 pixel AMOLED display and a replaceable 18650 battery.
Upgradable software and connectivity
The device software can now be easily updated thanks to the “Target IR App” and the OTA function. Images and videos can also be saved directly to smartphones or tablets via the app and the Wi-Fi interface.
Brilliant image quality
Thanks to the new generation of Guide Sensmart Featuring a 384 × 288 pixel VOx detector with a 12 μm pixel pitch, the TD431 LRF offers outstanding image clarity. The 2.6x optical magnification with the 35 mm objective lens supports detailed observation.
Precise distance measurements
The integrated rangefinder enables extremely precise measurements with a range of up to 600 meters.
New AMOLED display on the Guide TD431 LRF
The 0,39-inch (9,91 mm) AMOLED display has a resolution of 640 x 400 pixels. It delivers particularly brilliant images for comfortable observation and reliable response.
Removable battery
The Guide TD431 LRF is powered by standard 18650 batteries. With an impressive running time of up to 10 hours, these provide enough power, even for extended periods of sitting.
Newly revised software
The software has been optimized to better suit different purposes and external conditions. The user interface has been redesigned and the software can now be easily updated using the “Target IR App” and the OTA function.
Color palettes
The Guide TD431 LRF offers the user the following color palettes:
- Warmth = black – suitable for precise response
- Warmth = white – best suited for precise response
- Heat = red – for quick discovery of the warmest sources
- Heat = blue – for detection at close range
- Heat = Ironbow
Scope of Delivery:
- Guide TD431 LRF thermal imaging handheld device
- USB charging cable, data cable
- Charging Cradle for Batteries
- 1x 18650 battery
- Hand Strap
- nylon bag
- Quickstart included with the manufacturer
- Operating Instructions in German (in the Customer Account)
Technical characteristics of the GUIDE TD431 LRF
| Battery life | 10 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1400 m |
| digital zoom | 1, 2, 4 -fold |
| Display resolution | 640 × 400 pixels |
| Display type | AMOLED |
| application | Field & Forest, Field, Forest |
| Weight | 400 g |
| basic magnification | 2,6 -fold |
| rangefinder (LRF) | Ja |
| lens | 35 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 35 mK (NETD) |
| field of view | 7,5 ° |
| Field of view width | 13 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Product safety
Manufacturer information
Guide Sensmart Tech Co., Ltd.
No. 29, Gaoxin 3rd Road, East Lake High-Tech Development Zone, Wuhan 430205, PR China
Tel .: + 86-27-8129-8784
Website: guideoutdoor.com
Email: [email protected]
Responsible person in the EU
Guide Sensmart Technology GmbH
Neumeyerstraße 30, 90411 Nuremberg, Germany
Tel.: +49 (0)911 - 2170 7934
Email: [email protected]






