Our expert Stephan says:

It offers the best imaging performance in its class. Ambidextrous focusing and the integrated laser rangefinder make it the flagship of the series.
Original price was: €3.499,002.399,00 €Current price is: €2.399,00.
VAT included Free Shipping
Ready for Immediate Shipment
Delivery time: 1-3 working days (different for other countries)

It offers the best imaging performance in its class. Ambidextrous focusing and the integrated laser rangefinder make it the flagship of the series.
Thanks to state-of-the-art thermal imaging technology and a highly sensitive thermal imaging sensor, you'll experience razor-sharp night vision – even under the most challenging conditions. In addition, the brilliant AMOLED display ensures an unparalleled viewing experience with the Guide TJ650LP. With intuitive two-handed operation, precise distance measurement, convenient video recording, and an impressive battery life of up to 9 hours, you're perfectly equipped to enjoy your nighttime adventures to the fullest.
With a highly sensitive thermal imaging sensor (NETD ≤ 20 mK), even minimal temperature differences can be easily captured. This results in even sharper and higher-contrast images that show you every detail in impressive clarity.
The high-resolution 1600 × 1200 AMOLED display not only ensures vivid color reproduction, but also a particularly pleasant viewing experience – even during extended use.
No matter what terrain you're in, the TJL series offers a variety of focal lengths for maximum versatility. The powerful 50mm F1.0 lens enables razor-sharp detection of objects up to 2600 m away. This gives you full control over your 15 m wide field of view.
With a range of up to 1500 m, the integrated rangefinder provides reliable distance data. This not only optimizes your perception at long distances but also increases the precision of every observation and every decision.
The standardized 18650 battery offers outstanding runtime and can be replaced at any time – ideal for long-term use. This gives you complete independence without having to worry about battery life.
Experience the perfect combination of state-of-the-art technology, highest precision and impressive flexibility – with the Guide TJLP series!
| Battery life | 9 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 2600 m |
| digital zoom | 18 -fold |
| Display resolution | 1600 × 1200 pixels |
| Display type | AMOLED |
| application | Feld |
| Weight | 618 g |
| basic magnification | 4,73 -fold |
| rangefinder (LRF) | Ja |
| lens | 50 mm |
| sensor resolution | 640 × 512 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 20 mK (NETD) |
| field of view | 8,8 ° |
| Field of view width | 15 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Guide Sensmart Tech Co., Ltd.
No. 29, Gaoxin 3rd Road, East Lake High-Tech Development Zone, Wuhan 430205, PR China
Tel .: + 86-27-8129-8784
Website: guideoutdoor.com
Email: [email protected]
Guide Sensmart Technology GmbH
Neumeyerstraße 30, 90411 Nuremberg, Germany
Tel.: +49 (0)911 - 2170 7934
Email: [email protected]