Our expert Stephan says:

Generally a good device for feeding and stalking, but not quite as easy to use. I recommend using it only at close range.
Original price was: €1.069,00980,00 €Current price is: €980,00.
VAT included Free Shipping
This product is no longer available.
This product has an official successor:
Not available

Generally a good device for feeding and stalking, but not quite as easy to use. I recommend using it only at close range.
The HIKMICRO Lynx LH15 2.0 is clearly the best choice. The powerful combination of the 384 sensor and 15 mm lens offers a freely focusable 30,8 m wide field of view. The image performance and quality are an absolute must!
Due to the outstanding sensitivity (NETD ≤ 20 mK) of the HIKMICRO LYNX 2.0 thermal imaging monocular ensures detailed and informative images even in adverse weather conditions. The software revolution also enables a particularly comfortable visual experience.
The innovative design of the HIKMICRO LYNX 2.0 is also reflected in the design of the power supply. With a removable and rechargeable battery, it offers 6,5 hours of continuous use. The battery can be easily charged in both the device and the charger - just plug it in and get started.
Thanks to the quick start within just 3 seconds HIKMICRO LYNX 2.0 is always ready for immediate use.
The HIKMICRO LYNX 2.0 presents itself as a handy, pocket-sized device, weighing less than 277 g. This makes it a light and practical companion in every situation.
The HIKMICRO LYNX 2.0 thermal imaging monocular features a hierarchical menu that prioritizes frequently used functions according to user habits. Users have the ability to customize and optimize their visual experience by adjusting settings such as contrast, sharpness, and other personalized options.
The automatic screen shutdown darkens the display to save energy and extend the battery life of the HIKMICRO LYNX 2.0 to extend. The integrated algorithm automatically detects the precise position of the device and activates the automatic screen-off function. The HIKMICRO LYNX 2.0 is automatically ready for use at a sideways tilt of 75° as well as at a tilt of 70° up or down.
| Battery life | 6,5 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 750 m |
| digital zoom | 2, 4, 5 -fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | OLED |
| application | wald |
| Weight | 270 g |
| Identification distance | 90 m |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 15 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 20 mK (NETD) |
| field of view | 17,5 ° |
| Field of view width | 31 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Hangzhou Microimage Software Co., Ltd.
Building A1, No. 299, Qiushi Road, Tonglu Economic Development Zone, Tonglu County, Hangzhou, Zhejiang. PR China
Tel .: + 86-571-8607-1609
Website: hikmicrotech.com/de/
Email: [email protected] | [email protected]
Huntivity Group GmbH
Lingener Straße 32, 49584 Fürstenau, Germany
Tel.: +49 (0)5901 - 958 71 71
Web: huntivity-group.com
Email: [email protected]