Video
The Infiray AFFO AP13
Infiray presents the AFFO AP13, a new entry-level device in the handheld thermal imaging device segment. It also scores points with a completely redesigned case. As in Infiray As is usual with thermal imaging devices, the operation and ergonomics are very good – as is the case with the new AFFO AP13. Due to the already established Infiray-Key assignment, it can be operated easily and quickly both during the day and in complete darkness.
High performance detector
The AFFO series uses an uncooled VOX thermal imaging sensor with a sensor resolution of 256 × 192 pixels and a pixel pitch of 12 µm. This self-developed high-performance sensor enables razor-sharp HD images.
Wide field of vision
The AFFO AP13 is suitable for observations in the forest and can score points with a field of view of over 23 meters at a distance of 100 meters.
New appearance and compact size
The Infiray AFFO AP13 impresses with its compact size and relies on a rounded, curved design, which makes it very comfortable to handle.
Long battery life
The built-in battery of the AFFO AP13 lasts up to 9,5 hours in continuous operation and should therefore be sufficient for nighttime observations.
More practical functions
The AFFO series has additional practical features including stadiametric distance measurement, PIP and a small flashlight. The power plug is also equipped with multiple travel adapters to be used in different countries and regions.
- Stadiametric distance measurement: This can be used to estimate the distance.
- PIP: A second window opens on the screen and a section of the screen is enlarged twice so that even more details can be observed
The right picture mode for everyone
The Infiray AFFO AP13 brings 5 image modes (White Hot, Black Hot, Red Hot, Bird Watching Mode and False Color) and also has a hotspot tracking function that automatically tracks heat sources.
Improved protection thanks to IP67 certification
- improved lens protection through a durable, rigid plastic lens cap
- improved waterproofing
- improved drop resistance thanks to a robust housing
32 GB internal memory
The built-in 32 GB memory of the AFFO series offers enough storage space to capture the impressions of an exciting night in photos or videos.
Scope of Delivery:
- thermal imaging device Infiray AFFO AP13
- lens cover
- Cleaning Cloth
- Strap
- storage bag
- English Quick Guide
- Invoice with 3 year guarantee
- Operating Instructions in German (in the Customer Account)
Technical characteristics of the Infiray AFFO AP13
| Battery life | 9,5 room |
|---|---|
| frame rate | 25 Hz |
| detection distance | 675 m |
| digital zoom | 1, 2-fold |
| Display resolution | 720 × 540 pixels |
| Display type | LCOS |
| application | wald |
| Weight | 340 g |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 13 mm |
| sensor resolution | 256 × 192 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 40 mK (NETD) |
| field of view | 13,5 ° |
| Field of view width | 23,6 m at 100 m |
| removable battery | No |
Product safety
Manufacturer information
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Responsible person in the EU
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]












