Our expert Marco says:

Very small and handy entry-level device with long battery life especially for hunting in the forest.
Original price was: €1.599,001.349,00 €Current price is: €1.349,00.
VAT included Free Shipping
This product is no longer available.
following alternative:
Not available

Very small and handy entry-level device with long battery life especially for hunting in the forest.
The Infiray Cabin CBL19 thermal imaging camera is super compact and offers an excellent image at an attractive price. With the latest 12 µm sensor, this camera achieves a runtime of up to 7,5 hours.
The replaceable battery allows operation for any length of time. This feature allows you to easily store batteries in a warm inner pocket of your clothing, for example, and extend the running time by a further 7,5 hours if necessary.
A standby function, which completely darkens the screen and thus further saves battery reserves, is also integrated. This is also an advantage so that nearby game does not notice you when you set your eyes on it. The camera is immediately ready again after briefly pressing the power switch.
The high image quality results as in Infiray Usually consists of a 12 µm VOx sensor, which despite the small optics shows good sensitivity (below 40 mK), good contrast and many details. There are also options in the menu such as ultra-clear mode to further improve the image. In order to never lose track, a picture-in-picture zoom is now available.
The integrated flashlight has proven to be a practical accessory. This is significantly stronger than previous models and the cone can also be bundled for higher beam distances. This means that this flashlight function can support night searches. The focusing is also new and can now be operated more quickly with a reduced adjustment path.
| Battery life | 7,5 h |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1000 m |
| digital zoom | 8, 2, 4 -fold |
| Display resolution | 1280 × 960 pixels |
| Display type | LCOS |
| application | wald |
| Weight | 430 gr |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 19 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx (vanadium oxide) |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 40 mK (NETD) |
| field of view | 13,8 ° |
| Field of view width | 24 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]