Infiray Eye III Series E3 Max
Original price was: €2.199,001.709,00 €Current price is: €1.709,00.
VAT included Free Shipping
- Easy to operate using a turn-push wheel
- completely new design
- very sensitive sensor with < 25 mk
- Fast charging function
- Video recording including sound
This product is no longer available.
As an alternative model we recommend
following device:
Not available
Video
Infiray Eye III Series E3 Max
Infiray Outdoor proves again with the new one Infiray Eye III E3 Max handheld thermal imaging device from the current Eye III series why they dominate the market. This time the Eye III E3 Max, with many improvements and a completely new operating concept, is shaking up the large thermal imaging market.
The design of the handheld device and the operating concept have been completely revised! The new tube-shaped housing is more than just modern and visually appealing.
It sits comfortably in the hand and now houses the new rotary wheel and an additional function button. This makes operation surprisingly easy and intuitive.
The innovative operating concept is supported by a new automatic start function via the lens cover, which switches the E3 Max on or puts it into standby mode. This eliminates the need for a long search for the right button or accidentally pressing the wrong button.
Turn-push wheel
The twist and push principle also clearly prevails over other competitors; the color modes can be changed quickly in a twisting movement or the correct zoom level can be selected.
Also new is a new focus mode, which provides more details like a magnifying glass in the center of the display. Of course, there is also a picture-in-picture function and the hot spot marking on board.
The new one is rounded off Infiray Eye III E3 Max has a sensor sensitivity of < 25 mk and an OLED display with 1440 x 1080 pixels, which means the imaging performance is very good.
Fast charging function
The Infiray Eye III Series E3 Max now also has a quick charging function, which charges the internal battery of the thermal imaging handheld device to around 90 percent capacity within an hour.
The battery life is up to 8 hours, which is not a given given the equipment. The Company Infiray finally offers enough battery power with low weight and a slim design.
Magnetic charging cable
No more fiddling around with USB charging sockets and twisted cable plugs. The new Infiray-Charging cable fixes completely automatically using magnetic force. This means that the charging socket is also protected from being plugged in or unplugged incorrectly by the user.
Integrated microphone for sound recording
This feature was often asked about and Infiray responded: In the future, your video clips will also be available together with the audio of your hunting experience. This creates the right mood when viewing your recordings later.
Scope of Delivery:
- Infiray Eye III Series E3 Max handheld thermal imaging device
- Magnetic charging cable (USB)
- Bag
- Cleaning Cloth
- Operating Instructions in German (in the Customer Account)
Technical characteristics of the Infiray Eye III Series E3 Max
| Battery life | 8 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1800 m |
| digital zoom | 1, 2, 4 -fold |
| Display resolution | 1440 × 1080 pixels |
| Display type | AMOLED |
| application | Feld |
| Weight | 480 g |
| basic magnification | 5 -fold |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 35 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 20 mK (NETD) |
| field of view | 7,5 ° |
| Field of view width | 13,1 m at 100 m |
| removable battery | No |
Product safety
Manufacturer information
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Responsible person in the EU
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]












