Our expert Stephan says:

A good all-rounder in the mid-range, but you should always carry spare batteries with you.

A good all-rounder in the mid-range, but you should always carry spare batteries with you.
Infiray has presented the Xeye CL35M thermal imaging monocular, a completely new development for the market segment of hand-held thermal imaging devices. The CL35M uses the housing of a sister device but now in the configuration as a handheld device. This means that it cannot be mounted on an optic, but you can benefit from all the advantages of the popular model series. With its 35mm focusable lens and removable battery system, it impresses in the forest and field areas.
By using this housing, the user can operate the CL35M with standard CR123A batteries or rechargeable batteries. In conjunction with the battery housing extension, the high-capacity batteries (16650) can also be used, which means the operating time of the device can be extended as desired and changed within seconds for more intensive sitting.
The Infiray Xeye CL35M is equipped with Ultra Clear Sensor Technology. This modern image processing gives you the best imaging performance and high image sharpness even in poor weather conditions.
Thanks to the SONY HD-OLED display with its high pixel density of 1280x960px, the images appear high-contrast and sharp.
The Infiray Xeye CL35M positions itself in the upper middle class thanks to its price-performance ratio. As usual, the CL35M also offers you different color palettes, internal memory for your videos and pictures as well as a WLAN module to use it in conjunction with the Infiray-App can also be connected to a mobile phone or tab. With a field of view width of 19 meters by 100 meters, it can be used flexibly in the area.
| Battery life | 3,5 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1300 m |
| digital zoom | 2, 3, 4 -fold |
| Display resolution | 1280 × 960 pixels |
| Display type | OLED |
| application | wald |
| Weight | 390 g |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 35 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 17 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 50 mK (NETD) |
| field of view | 10,7 ° |
| Field of view width | 19 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]