Our expert Stephan says:

Highly recommended for hunters with forested areas due to its large field of view. The rubberized housing provides a comfortable grip.
Original price was: €1.999,001.299,00 €Current price is: €1.299,00.
VAT included Free Shipping
This product is no longer available.
Our recommendation:
Not available

Highly recommended for hunters with forested areas due to its large field of view. The rubberized housing provides a comfortable grip.
The new Infiray Xeye E3 Plus V2 impresses with the new 12 µm detector, lower power consumption and multifunctional functions so that nothing remains hidden.
The new Infiray Xeye E3 Plus V2 thermal imaging handheld device is with the latest Infiray Equipped with 12 µm technology. This is lighter, more energy efficient and more durable.
The high-performance Vox detector with a resolution of 384 x 288px allows you to obtain highly detailed thermal images.
The high-resolution HD LCOS display with a resolution of 1280 × 960 pixels delivers razor-sharp images with high-contrast colors.
The E3 Plus V2 is capable of detecting an average human-sized target at a distance of up to 1298 m in complete darkness.
The standby function can be used to temporarily interrupt observation. It provides the necessary camouflage so that no light shines from the eyepiece onto the face and guarantees that the camera can start up quickly.
Based on the estimated heights of the targets (animals), you can quickly and easily determine the approximate distance to the target using the built-in stadiametric rangefinder.
Automatically track the hottest spot on the entire thermal image and quickly discover the target. The hotspot point automatically always moves to the hottest point. This is particularly ideal when searching when only a few pixels of the animal can be seen in the bushes.
The monocular has a built-in memory of 16 GB for storing the captured still images and video recordings as well as a WiFi module that enables 4 connections at the same time.
| Battery life | 7 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1300 m |
| digital zoom | 2, 4-fold |
| Display resolution | 1280 × 960 pixels |
| Display type | LCOS |
| application | wald |
| Weight | 420 g |
| Identification distance | 260 m |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 25 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx Ceramic |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 50 mK (NETD) |
| field of view | 10,5 ° |
| Field of view width | 18 m at 100 m |
| removable battery | No |
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]