Our expert Marco says:

A clear challenge to the competition! One of the best imaging performances in the premium class!

A clear challenge to the competition! One of the best imaging performances in the premium class!
The really big brother of the E6 series Infiray presents itself even more enhanced and only brings together the best that belongs together. The E6+V3 was exceptionally good but that Infiray Xeye E6 Pro V3 handheld thermal imaging device with the 12 µm thermal imaging sensor and a NETD value <25 mK sets new standards with a focal length of 50mm which can be focused.
Equipped with the latest sensor technology, you won't miss any detail in the area. The 12 µm ceramic detector with a resolution of 640 x 512 pixels generates sharp and high-contrast images up to a distance of 2600 meters.
The third version of the proven E6 Pro is equipped for the first time with an HD OLED display with a resolution of 1.024 x 768 pixels. OLED display technology has the advantage that each pixel generates light independently or can be dimmed.
This enables the perfect contrast and ensures exceptionally good imaging performance. The Ultra Clear mode was developed specifically for the latest generation of Xeye devices.
The combination of sensor and software optimization increases the image contrast to objects even more and is designed for use in poor weather conditions, even if heat radiation cannot be captured effectively due to, for example, precipitation.
The display has a high image frequency of 50 Hertz to ensure flicker-free and smooth images of moving objects.
The built-in PIP feature improves accuracy by providing a 2x magnified image of the area at the top of the display. This enlarges the game while the rest of the field of view remains visible. The PIP mode is particularly suitable for stalking and field hunting.
The IP67 protection class does that Infiray Xeye E6 Pro V3 is absolutely dust and waterproof and thanks to its compact dimensions and low weight, you can carry it comfortably in your jacket pocket or on the strap around your neck.
The Infiray Xeye E6 Pro V3 impresses with multimedia features. You can either capture your unforgettable hunting moments in the internal 32 GB memory or simply share them with your friends via the WiFi function. You can share your hunting experiences via micro USB cable or wirelessly via the Infiray-Transfer app to your phone, tab or a PC. Hunting together via live streaming via the Infiray App, up to 4 devices can dial in at the same time.
| Battery life | 6 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 2600 m |
| digital zoom | 2, 4, 1 -fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Feld |
| Weight | 500 g |
| basic magnification | 2,9 -fold |
| Identification distance | 520 m |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 50 mm |
| sensor resolution | 640 × 512 pixels |
| Sensor coating | VOx Ceramic |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 25 mK (NETD) |
| field of view | 8,8 ° |
| Field of view width | 16 m at 100 m |
| removable battery | No |
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]