Our expert Thomas says:

Premium handheld device with a slim design, ideal for field and forest hunters.
2.099,00 €
VAT included Free Shipping
This product is no longer available.
Not available

Premium handheld device with a slim design, ideal for field and forest hunters.
The Infiray ZOOM ZH38 completes the successful product series of Infiray, After this Infiray Xeye E6Plus V3 & Infiray Xeye E6 Pro V3 The Zoom ZH 38 perfects the high-end thermal imaging monocular with an optical zoom and a NETD value of ≤25mk. At the same time, the ZOOM has three unique selling points in the industry in terms of field of view, display resolution and battery life.
The manufacturer Infiray has developed the Zoom, an absolute innovation in the field of handheld thermal imaging devices.
The dual field system allows users to quickly manually switch between a large 34 meter and a small 17 meter field of view at 100 meters. The Infiray ZOOM ZH38 is a true all-rounder.
With an optical performance of 1974 meters, nothing is left to be desired; the game can be easily approached at 490 meters with the 38 lens and 250 meters with the 19 lens.
The display resolution is Infiray ZOOM ZH38 is absolutely market-leading, the high-end AMOLED display with a resolution of 1440 × 1080 delivers razor-sharp images.
Of course, Infiray ZOOM ZH38 the very popular Ultra Clear mode is an integral part of the software. This mode was specially developed for use in bad weather conditions and includes a higher heat sensitivity, which ensures better detail and image representation even in higher humidity (fog or rain).
A low NETD value of ≤ 25 mK enables even smaller temperature differences to be detected. The powerful sensor with 640 × 512 pixels and 12 micrometer pixel interval is only used in the top segment of Infiray installed.
To make the right decision in every situation, the Infiray ZOOM ZH38 thermal imaging handheld device offers the possibility to adjust the brightness, contrast and sharpness in 5 levels. This allows the Infiray ZOOM ZH38 can be adjusted individually to each eye.
New to the ZOOM-ZH series is the interchangeable battery system; the batteries can be quickly removed and replaced with new ones in seconds. All ZOOM's are powered by replaceable 4400 mAh lithium batteries, which means battery life (with two batteries) of up to 20 hours is possible. Alternatively, the camera can be charged and operated at the same time using a power bank and a USB-C cable.
The shutterless core module is used to cancel shutter calibration, simplify operation and thus reduce power consumption, making imaging quieter and more linear.
Thanks to the silent buttons on the device, no more animals will be frightened.
The integrated PIP function improves accuracy by providing a 2x magnified image of the area at the top of the display. This magnifies the game while keeping the rest of the field of view visible.
The Infiray ZOOM ZH38 impresses with its multimedia features. You can either capture your unforgettable moments in the internal 32 GB memory or simply share them with your friends via the WLAN function. You can share your experiences via micro USB cable or wirelessly via the Infirayapp to your phone, tablet or PC. Via live streaming via the Infiray App, up to 4 devices can log in simultaneously.
| Battery life | 20 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 2300 m |
| digital zoom | 1, 2, 4 -fold |
| Display resolution | 1440 × 1080 pixels |
| Display type | AMOLED |
| application | Forest, field & woodland |
| Weight | 580 g |
| Identification distance | 900 m |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 16, 38 mm |
| sensor resolution | 640 × 512 pixels |
| Sensor coating | VOx Ceramic |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 25 mK (NETD) |
| field of view | 9,8, 19,3 ° |
| Field of view width | 24,2 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]