Our expert Marco says:

Small, light, 35mm lens.
Original price was: €1.499,001.288,00 €Current price is: €1.288,00.
VAT included Free Shipping
Not available

Small, light, 35mm lens.
The LUMI series thermal imaging monoculars are designed for both day and night use and offer you exceptional image quality even in difficult weather conditions such as fog, smog or rain. Even if obstacles such as branches, tall grass or thick foliage make it difficult to see, this technology allows you to always see clearly what is in front of you. They are also so compact and lightweight that you can easily take them anywhere.
The LUMI thermal imaging cameras are perfect for versatile applications.
The LUMI series sets new standards in terms of image quality. Equipped with the most modern image algorithms and a powerful thermal sensor with a NETD ≤ 18 mK, the camera delivers razor-sharp and realistic images. The AMOLED display with a resolution of 1024 × 768 pixels ensures outstanding image representation, while the Ultra Clear mode further optimizes the clarity of the image especially for difficult weather conditions.
Thanks to the medium-sized 384 × 288 pixel sensor and a variety of setting options, you can adjust the device exactly to your needs. Choose from 5 color modes and optimize your view with 10 levels for brightness, sharpness and contrast - so no detail goes unnoticed.
For the modern user, it is essential to capture special moments. With the Nocpix LUMI L35 allows you to not only conveniently share your recordings via the app, but also play them back directly on the device - perfect for sharing your experiences with others immediately.
The Nocpix LUMI L35 is equipped with standard 18650 batteries that offer you maximum flexibility. No matter where you are, with the included battery charger you will be ready for action again in no time - and can continue your mission.
| Battery life | 5 h |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1800 m |
| digital zoom | 4, 1, 2, 3 -fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | AMOLED |
| application | Field, field & forest |
| Weight | 330 gr |
| Size | 134 × 47 × 74 mm |
| basic magnification | 4 -fold |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 35 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 18 mK (NETD) |
| field of view | 7,5 ° |
| Field of view width | 13 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Inlumen Technologies Co., Ltd.
Room 301, Building C3,Hefei Innovation Industrial Park, NO.800 Wangjiang West Road, Hefei National High-tech Industry Development District, Anhui, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: nocpix.com
Email: [email protected] | [email protected]
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]