Our expert Stephan says:

Long battery life, the best entry-level compact car. At home in existing vehicles.
1.589,00 €
VAT included Free Shipping
Ready for shipping
Delivery time: 3-6 working days (different for other countries)

Long battery life, the best entry-level compact car. At home in existing vehicles.
The PIXFRA The Arc LRF A425P is the perfect combination of cutting-edge technology and a compact, lightweight design. Featuring a VOx 384×288 sensor, 12µm pixel size, and <20mK NETD, it delivers precise thermal imaging. The bright f1.0 25mm lens and brilliant 1440 x 1080 OLED display enable reliable detection of heat signatures at distances of up to 1300m.
The rangefinder, which is discreetly integrated into the housing, reliably measures distances from 5 - 1000 m. The measurement can be carried out as a single measurement at the push of a button or as a time-limited or unlimited continuous measurement.
The generous field of view of 18,4 m at 100 m makes the thermal imaging monocular the ideal choice for anyone who values a good overview. The high-resolution sensor technology delivers a clear and vivid thermal image in which even the smallest details are captured.
The latest PIPS 2.0 firmware (Pixfra The Imaging Processing System (IPS) provides improved image quality with optimized zoom, noise reduction, and edge sharpening. This creates razor-sharp thermal images with high contrast and sharp detail.
The lightweight magnesium housing is IP67 protected, dust and waterproof and can withstand temperatures from -30 °C to +55 °C. The replaceable battery offers a running time of up to 7,5 hours per charge.
Up to four devices can be connected simultaneously via WiFi to transmit the live stream to a smartphone or tablet. The 32 GB internal memory offers enough space for images and videos.
| Battery life | 7,5 h |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1300 m |
| digital zoom | 3, 4, 1, 2 -fold |
| Display resolution | 1440 × 1080 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Field & forest |
| Weight | 370 gr |
| Size | 168 × 50 × 78 mm |
| basic magnification | 2,76 -fold |
| Identification distance | 500 m |
| rangefinder (LRF) | Ja |
| lens | 25 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 20 mK (NETD) |
| field of view | 10,9 ° |
| Field of view width | 18,4 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Zhejiang Pixfra Technology Co., Ltd.
No. 858 Jianshe 2nd Road, Xiaoshan District, Building A,
Hangzhou, China, Zhejiang 311215, CN
Tel .: + 86-400-672-8166
Website: pixfra.com/de
Email: [email protected] | [email protected]
Bresser GmbH
Gutenbergstraße 2, 46414 Rhede, Germany
Tel.: +49 (0)2872 - 80 74-0
Web: bresser.de
Email: [email protected]