Our expert Marco says:

Long battery life, good all-rounder, clear recommendation.
1.790,00 €
VAT included Free Shipping
Ready for shipping
Delivery time: 3-6 working days (different for other countries)

Long battery life, good all-rounder, clear recommendation.
The PIXFRA The Arc LRF A435P combines innovative technology with a compact, lightweight design. Equipped with a VOx 384 × 288 sensor, 12 µm pixel size, and ≤ 20 mK NETD, it enables high-resolution thermal imaging. The bright f1.0 35 mm lens combined with the brilliant 1440 × 1080 OLED display delivers reliable thermal detection up to 1800 m.
The rangefinder, which is barely visible and integrated into the housing, reliably measures distances of 5 - 1000 m. The measurement can be carried out as a single measurement at the push of a button or as a time-limited or unlimited continuous measurement.
With a field of view of 13,2 m at 100 m and a detection range of up to 1800 m, the device offers an excellent overview. The high-resolution sensor technology delivers a clear and vivid thermal image in which even the smallest details are captured.
The latest PIPS 2.0 firmware (Pixfra The Imaging Processing System (IPS) provides improved image quality with optimized zoom, noise reduction, and edge sharpening. This creates razor-sharp thermal images with high contrast and sharp detail.
The magnesium housing is IP67 certified, dust and waterproof and can withstand temperatures from -30 °C to +55 °C. A powerful removable battery ensures up to 7,5 hours of running time per charge.
Up to four devices can be connected simultaneously via WLAN to transmit the live stream to a smartphone or tablet. The 32 GB internal memory offers enough space for images and videos.
| Battery life | 7,5 h |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1800 m |
| digital zoom | 1, 2, 4, 8 -fold |
| Display resolution | 1440 × 1080 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Field & forest |
| Weight | 375 gr |
| Size | 172 × 53 × 78 mm |
| basic magnification | 3,86 -fold |
| Identification distance | 700 m |
| rangefinder (LRF) | Ja |
| lens | 35 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 20 mK (NETD) |
| Field of view width | 13,2 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Zhejiang Pixfra Technology Co., Ltd.
No. 858 Jianshe 2nd Road, Xiaoshan District, Building A,
Hangzhou, China, Zhejiang 311215, CN
Tel .: + 86-400-672-8166
Website: pixfra.com/de
Email: [email protected] | [email protected]
Bresser GmbH
Gutenbergstraße 2, 46414 Rhede, Germany
Tel.: +49 (0)2872 - 80 74-0
Web: bresser.de
Email: [email protected]