ThermTec Game 650L
2.090,00 €
VAT included Free Shipping
- VOx sensor with 640 x 512 pixels
- NETD: ≤ 18 mK and 12 μm pitch
- intuitive joystick controls
- 15,3 m wide field of view (100 m)
- rangefinder up to 1000 m
Not available
Video
ThermTec Wild 650L – Unique image experience with LRF
A highly sensitive thermal imaging sensor with NETD≤18 mK combined with larger aperture optics for outstanding thermal imaging quality and perfect detail recognition, even under extreme weather conditions.
Ergonomic design for one-handed operation
The finger wheel focusing and joystick controls offer an ergonomic design that allows both left and right-handed users a comfortable one-handed operating experience. Achieve crisp, precise images in any area with minimal effort.
Self-learning image correction through AI technology
Wild Series AI technology allows the device to continuously learn and adapt from each image correction in different scenes. Optimize the image correction algorithm for longer image stability in different environments.
Robust magnesium alloy housing
The Wild series is made of magnesium alloy for high structural strength with minimal weight. The rubber coating on the housing prevents scratches and improves stability for a long service life.
Powerful continuous digital zoom
Achieve excellent sharpness and detail resolution from minimum to maximum magnification with the 1x to 4x continuous HD zoom.
Long battery life and interchangeability
A high-capacity battery allows up to 10 hours of continuous use on a single charge. It can be charged on the device or replaced in seconds.
Scope of Delivery:
- thermal imaging device ThermTec Game 650L
- Camera storage bag
- Battery charger including storage bag
- 2x 18650 battery
- Hand Strap
- Neckband
- USB data cable
- Cleaning Cloth
- Quickstart
Technical characteristics of the ThermTec Game 650L
| Battery life | 12 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 2500 m |
| digital zoom | 3, 4, 1, 2 -fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Field, field & forest |
| Weight | 540 g |
| Size | 190.2 × 76.3 × 84.6 mm |
| basic magnification | 2,8 -fold |
| rangefinder (LRF) | Ja |
| lens | 50 mm |
| sensor resolution | 640 × 512 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 18 mK (NETD) |
| field of view | 8,8 ° |
| Field of view width | 15,4 m at 100 m |
| removable battery | Ja |











