HIKMICRO DS-2TS16-35VI/W Binocular 35mm
3.990,00 €
VAT included Free Shipping
- Bi-spectrum image fusion
- WiFi for app support
- Proximity, inclination, tilt sensor
- digital magnetic compass
This product is no longer available.
Successor model available
This product has an official successor:
Not available
HIKMICRO DS-2TS16-35VI/W Binocular 35mm
The Hikmicro DS-2TS16-35VI/W Binocular 35 mm is a thermal and optical bi-spectrum multi-function binoculars from HIKMICRO.
Equipped with an ultra-low light optical detector and a thermal detector with 640 × 512 pixel resolution as well as an OLED screen with 1024 × 768 pixel resolution.
This binocular from HIKMICRO can quickly detect and precisely locate objects on the ground, at sea and in the river, even under extreme environmental conditions such as smoke, fog, rain or snow.
Proximity sensor
Detects when human eyes are close - if not, the OLED display switches to standby mode to save power
color palettes
In fusion mode, the binoculars can display the image with different color palettes and different image enhancements for different scenarios. This allows for better viewing in different environments (e.g. city, forest, sea, etc.).
Digital magnetic compass
For real north navigation
Tilt or tilt sensor
Determines the position angle of an object with respect to the Earth's gravitational field
GPS
The integrated GPS shows the altitude, longitude and latitude. This means that the user can always easily see the GPS coordinates of their location as well as those of their destination.
Bi-spectrum image fusion
The bi-spectrum image fusion function overlays the images from the thermal and optical camera sensors to create a new image with never-before-seen information.
Automatic backlight
The OLED backlight will automatically turn off when no human eyes are detected.
Scope of Delivery:
- thermal imaging device HIKMICRO DS-2TS16-35VI/W Binocular 35mm
- Battery charger including power cable
- Lens covers
- USB-C data cable (do not use for charging!)
- Invoice with 3 year guarantee
- English Quick Guide
- Operating Instructions in German (in the Customer Account)
The HIKMICRO You get a 3-year warranty on the device, 1 year on the battery and 10 years on the detector (loss of performance).
Technical characteristics of the HIKMICRO DS-2TS16-35VI/W Binocular 35mm
| Battery life | 7 room |
|---|---|
| frame rate | 25 Hz |
| detection distance | 1000 m |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | OLED |
| Weight | 1000 g |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 35 mm |
| sensor resolution | 640 × 512 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 17 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 40 mK (NETD) |
| field of view | 17,7 ° |
| Field of view width | 31 m at 100 m |
Product safety
Manufacturer information
Hangzhou Microimage Software Co., Ltd.
Building A1, No. 299, Qiushi Road, Tonglu Economic Development Zone, Tonglu County, Hangzhou, Zhejiang. PR China
Tel .: + 86-571-8607-1609
Website: hikmicrotech.com/de/
Email: [email protected] | [email protected]
Responsible person in the EU
Huntivity Group GmbH
Lingener Straße 32, 49584 Fürstenau, Germany
Tel.: +49 (0)5901 - 958 71 71
Web: huntivity-group.com
Email: [email protected]
Accessories
You might also like …
-

Gift Card
50,00 € - 200,00 €Ready for Immediate Shipment
Select Amount





