Guide Nightlux JSA TA450
Original price was: €2.779,001.299,00 €Current price is: €1.299,00.
VAT included Free Shipping
PROMOTION: Mounting clip included!
Size can be selected in the shopping cart, duo connector for clamp sleeve/flex clip must be purchased separately!
- high range
- good imaging performance
- 2,5 hours of battery life
- 1024 x 768 – OLED display
- robust housing
Adapter required!
An adapter is required to use the attachment! We recommend ordering this right away! You can find it further down on this page under “Accessories”! How do I determine my adapter size?
Not available
The Guide Nightlux JSA TA450 thermal imaging device powered by Guide
The new Guide / Nightlux JSA TA450 VOx thermal imaging device is based on the JSA TA435. The TA450's effective range has been increased by 50% thanks to the 42 mm lens. Despite the new lens, it remains a very compact device that is easy to use.
It is small, compact and easy to use. The TA450 can be easily placed on the glass using the appropriate smart clip adapter. Three glasses can be saved in the internal memory for repeatable accuracy.
The latest image software ensures future-proof performance. This thermal imaging device from Guide/JSA was developed as a civilian dual-use device. This means that it can be used as a handheld thermal imaging device and, with the help of an adapter, can also be mounted on your glass.
Other features of the GUIDE / Nightlux JSA TA450 are:
- 4 image modes: Whitehot, Blackhot, Redhot and Green
- Digital zoom: 2x, 4x
- Integrated: Bluetooth (for separate remote control)
- IP67 protection class (waterproof and dustproof)
That's it GUIDE / Nightlux JSA TA450 the optimal thermal imaging device for price-conscious hunters!
The field of view of approximately 13 meters at 100 meters is therefore ideal for use in the field.
What's in the Box
- JSA TA450
- Bag for JSA TA450
- Charger including 2x CR123 batteries
- Cable for USB power bank (power bank not included)
- Cleaning Cloth
- Operating Instructions in German (in the Customer Account)
Technical characteristics of the Guide Nightlux JSA TA450
| Battery life | 2,5 h |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 1400 m |
| digital zoom | 2, 4-fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Field & forest |
| Weight | 450 gr |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 50 mm |
| sensor resolution | 400 × 300 pixels |
| Sensor coating | VOx Ceramic |
| Sensor pitch | 17 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 50 mK (NETD) |
| field of view | 7,5 ° |
| Field of view width | 13 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
Product safety
Manufacturer information
Guide Sensmart Tech Co., Ltd.
No. 29, Gaoxin 3rd Road, East Lake High-Tech Development Zone, Wuhan 430205, PR China
Tel .: + 86-27-8129-8784
Website: guideoutdoor.com
Email: [email protected]
Responsible person in the EU
Guide Sensmart Technology GmbH
Neumeyerstraße 30, 90411 Nuremberg, Germany
Tel.: +49 (0)911 - 2170 7934
Email: [email protected]










