Our expert Marco says:

As a good all-rounder, it delivers great image quality.
Original price was: €1.575,001.515,00 €Current price is: €1.515,00.
VAT included Free Shipping
An adapter is required to use the attachment! We recommend ordering this right away! You can find it further down on this page under “Accessories”! How do I determine my adapter size?
This product is no longer available.
Our recommendation:
Not available

As a good all-rounder, it delivers great image quality.
The Mate series are a new generation of modular thermal imaging devices with high-performance thermal imaging sensors. Infiray is an absolute specialist in thermal imaging development and has been able to improve and further develop the CH50 series. The Mate MAL38 does not require an external light source and is not affected by strong light. The Infiray Mate MAL38 is the little brother of the MAH50 and thus has a wide range of applications in the upper middle class. In addition, the new Mate series impresses with a DUAL battery system and low weight
The unique features and functionality of the usability with a removable remote control that seamlessly fits into and can be removed from the MAL38 leaves you speechless.
With the MATE series, the variable magnification of the glass used can be used without restrictions and to its full extent. This means that magnifications of up to 10x on the glass are easily possible and in combination with the memory for different profiles, which provides extra memory spaces for glasses with high basic magnification, all important displays remain visible.
The Infiray Mate MAL38 can be quickly and easily mounted on the compatible lens when darkness falls. It can be removed just as easily on the next tour without affecting the precision. In addition, the MAL38 allows you to continue to use the precise scales of your own lens without changing your nighttime routine.
The remote control of the Infiray Mate MAL38 can be detached from the device and remains ready for use for up to 30 days on one battery charge. The control unit can be flexibly attached to the equipment using the included bracket.
The high-quality optical imaging system of the new Infiray Mate series is also compatible with high magnifications. Here, too, up to four profiles for different settings can be saved as usual.
For clear and detailed images, three different image modes are available - forest, flatland and city - which can be easily adjusted depending on the environment.
The Infiray Mate series is made of a new magnesium alloy that reduces weight by 50% without changing size, while increasing structural strength by 60% to ensure maximum stability even under strong impacts.
The Infiray Mate can be converted into a handheld monocular thermal imaging device using the IOM-4×24-1 universal adapter (sold separately).
In monocular mode, up to 4x digital zoom is available.
| Battery life | 7,5 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 2000 m |
| digital zoom | 1, 2, 4 -fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | OLED |
| application | Field & Forest, Forest |
| Weight | 520 g |
| basic magnification | 1 -fold |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 38 mm |
| sensor resolution | 384 × 288 pixels |
| field of view | 7 ° |
| Field of view width | 12,3 m at 100 m |
| removable battery | Ja |
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]

VAT included
excl. Shipping
Delivery time: 1-3 working days
Ready for Immediate Shipment
Add to Cart