Demonstration device: Infiray Mate MAH50
Original price was: €4.299,001.999,00 €Current price is: €1.999,00.
VAT included Free Shipping
- Demonstration device (original packaging available/condition: like new)
- 50mm Objective Lens
- 640 x 512 px Sensor with 12 µm
- Detection Range: 2600 m
- OLED Display 1024 × 768 Pixels
This product is no longer available.
Alternative model available
Our recommendation:
Not available
Video
Infiray Mate MAH50 – A New Generation of Thermal Imaging Attachments – Secure our demonstration device now.
The Mate series are attachment devices of a new generation with high-performance thermal imaging sensors.
Infiray is an absolute specialist in thermal imaging development and has been able to improve and further develop the CH50 series.
Unlike night vision devices that rely on image enhancement, the Mate MAH50 does not require an external light source and is not affected by strong light.
The Infiray Mate MAH50 has a wide range of applications. For example, forest and field hunters get a versatile device. In addition, the new Mate series impresses with a DUAL battery system and low weight.
The unique features and functionality of the operability with a removable remote control that seamlessly integrates into the MAH50 and can be removed leaves one speechless.
With the MATE series, you can utilize the variable magnification of the rifle scope without any limitations. This means magnifications on the glass from 10x to 15x are possible, and in combination with the weapon memory, which provides extra storage spaces for glasses with high base magnification, all important indicators remain visible.
Greater Precision
The Infiray Mate MAH50 Clip-On can be quickly installed on daylight optics at nightfall without the need for re-zeroing. This means that on the next hunt during the day, the MAH50 can be easily removed without affecting the accuracy of the daylight optics. Additionally, it allows hunters to maintain the high-precision reticles of the daylight optics when using the Infiray Mate without compromising their targeting habits.
Integrated Remote Control
The keypad of the Infiray Mate MAH50 can be removed from the housing and attached to the rifle in any position using the included mount.
Thanks to the low power consumption of the remote control, the battery life is approximately 30 days.
Compatibility with Magnifying Daylight Optics
The high-quality optical imaging system of the new Infiray Mate Series is also compatible with daylight optics with higher magnification. As usual, up to four shooting profiles for different optics can be set and saved.
New Scene Modes
To ensure consistently high-resolution images, three different scene-based image algorithms (forest, flatland, city) are provided for your various application environments.
Magnesium Alloy
The Infiray Mate series was developed with the new magnesium alloy material. In other words, it ensures a weight saving of 50%, without changing the overall size. Structural strength has been increased by 60% to ensure stability even under strong impacts.
Dual Use
The Infiray Mate can be converted into a handheld monocular thermal imaging device using the IOM-4×24-1 universal adapter (sold separately).
In monocular mode, up to 4x digital zoom is available.
Laser Range Finder Extension
With the Infiray ILR-1200-2 Laser Range Finder (sold separately) the Infiray Mate MAL25 can cover a measurement range of 5 to 1200 meters.
Scope of Delivery:
- Demonstration device: Infiray Mate MAH50 thermal imaging attachment
- Infiray Battery Pack IBP-6
- Bag
- Cleaning Cloth
Technical specifications of the demonstration device: Infiray Mate MAH50
| Battery life | 11 room |
|---|---|
| frame rate | 50 Hz |
| detection distance | 2600 m |
| digital zoom | 1, 2, 4 -fold |
| Display resolution | 1024 × 768 pixels |
| Display type | AMOLED |
| application | Field, field & forest |
| Weight | 460 g |
| rangefinder (LRF) | No |
| lens | 50 mm |
| sensor resolution | 640 × 512 pixels |
| Sensor coating | VOx |
| Sensor pitch | 12 um |
| Sensor sensitivity | ≤ 25 mK (NETD) |
| field of view | 8,8 ° |
| Field of view width | 15,4 m at 100 m |
| removable battery | No |
Product safety
Manufacturer information
IRay Technology Co. Ltd.
11th Guiyang Street, YEDA, Yantai 264006, PR China
Tel .: + 86-400-999-3800
Website: infirayoutdoor.com
Email: [email protected]
Responsible person in the EU
Nyx Vision GmbH
Ernst-Befort-Straße 4a, 35578 Wetzlar, Germany
Web: nyx-vision.com
Email: [email protected]
Accessories
You might also like …
-
Reduced!

Infiray IBP-6 battery pack
Original price was: €129,0099,00 €Current price is: €99,00.VAT included
excl. Shipping
Delivery time: 1-3 working days
Ready for Immediate Shipment
Add to Cart
















